Kérdések és válaszok a szennyvíztisztítási pályázat kapcsán

Az alábbi kérdéseket az elmúlt napokban gyűjtöttük és elküldtük az Önkormányzatnak

Leginkább jogi jellegű kérdések:
Először és utoljára van ilyen jellegű pályázat, vagy a járvány alatti informálódás elcsúszása miatt nem kell mindenáron most beadni?
A postaládákba bedobott nyilatkozat szándék nyilatkozat vagy kötelező érvényű? Aki a szándékát jelzi most, az később szerződési kötelezettséggel is terhelt?
A “szolgalmi jog” milyen mértékű beavatkozásra ad lehetőséget az önkormányzat számára?
Mi történik a rendszerrel a 60. hónapot követően?
Az igényfelmérésben szereplő összeg (200-250 ezer Ft) fix összegként történő kezelése bizonytalannak tűnhet. Mi van, ha nem az a végösszeg, és elköteleződtünk?
Amennyiben lesznek lakótársaink, akik akár azért, mert nem megvalósítható a berendezés elhelyezése , vagy másképp döntöttek és maradnak az emésztő gödörnél, az Önkormányzat ad-e segítséget olyan tekintetben, hogy szerződik egy nem csillagászati áron dolgozó vállalkozóval, aki számlaképes? Mivel a telepített berendezésekben keletkező szennyvíziszapot is el kell úgyis vinni, lehetne-e ez egy cég?
Szándékozik-e esetleg az Önkormányzat saját szippantós autót vásárolni ezzel a projekttel összefüggésben?
Amennyiben az a helyzet állna elő, hogy a település csatornázásra kerülne, mert a világ azt követelné meg, akkor azok akinek meglévő rendszerük lesz már, kötelezhetőek lesznek-e rákötni a csatornahálózatra?
Az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanok melyikére kerül ilyen berendezés? (épületek, telek)Ezeknek a bekerülési költségére rendelkezésre áll-e fedezet? A karbantartási költségeket később hogyan szándékoznak fedezni?
Van -e lehetőség arra, hogy két szomszéd közösen valósítson megy egy nagyobb kapacitású telepítést?
Ha nem a pályázat keretében valósítok meg egyedi tisztítóberendezést, akkor is biztosítanom kell az Önkormányzat számára a bejárást és ellenőrzést?
Ha 5 éven belül nem teljesítem a követelményeket (telepítés + üzemeltetés), akkor csak az önrészt kell visszafizetnem, vagy a teljes összeget?
Van -e lehetőség a nyilatkozat módosítására? (pl más rendszer telepítését ígérjük meg X éven belül
A pályzat megnyerése és a sok egyedi tisztító telepítése mennyivel csökkenti a csatornázás esélyeit?
Mi az Önkormányzat elképzelése arra az esetre, ha nem lesz elegendő érdeklődő?
Ajánl -e az Önkormányzat szippantós céget?
A szennyvízszipanntásról szóló számlákat visszamenőleg is igazolni kell?
A vízóraállásokat, ami alapján ellenőrizhető a szippantás / fogyasztás egyensúlya, az Önkormányzat is le fogja olvasni ezentúl?
Földhivatalnál nem bejegyzett ház is részt vehet-e a programban?
Kijelentem, hogy a fejlesztéssel érintett ingatlanom tulajdoni viszonyai rendezettek, az ingatlan per-, teher és igénymentes.” Az önkormányzatnál elvileg hivatalból is tudják, hogy (jelen pillanatban) én ezt nem nyilatkozhatom le, innentől pedig a nyilatkozat minden más kijelentése is megkérdőjelezhető. De a nagyobbik bajnak azt gondolom, hogy ha mégis lenyilatkozom, és netán utánanéznek, akkor az egész pályázat sikerét kockára teszem. Tudunk-e erre valami megoldást?
Alá kell-e íratni a nyilatkozatot társtulajdonossal?
A rendszer alapvető része az a földterület is, amelyen a berendezések vannak? Ez azt jelenti, hogy szerződéskötés esetén, a terület önkormányzati vagy önkormányzati társulás tulajdonába kerül?
„Az ingatlantulajdonos/ok nem zárkózik/nak el az ingatlanon az Önkormányzat / Társulás javára történő szolgalmi jog alapításától és ennek az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésétől. A szolgalmi jog alapítása jelen megállapodásnak nem tárgya, egy külön szerződés tárgyát képezi.” Ha jól értem, jelen „Együttműködési megállapodás” aláírásával itt egy jövőbeni tartalmában nem ismert megállapodás megkötéséhez adnám a beleegyezésem?
„Az Önkormányzat / Társulás a berendezések / rendszer műszaki átadását követően rendeletet alkot a berendezések / rendszer használatával kapcsolatos, a jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekről (pl. üzemeltetési szolgáltatás tartalma és az üzemeltetési díj mértéke, a megállapodást megszegőkkel szemben alkalmazott, a jelen megállapodásban nem említett szankciók, stb.).” Ez azt jelenti hogy egy jövőbeni „rendelet alkotás” szabályoz alapvető dolgokat, mégpedig úgy hogy arra semmilyen hatással nem lehet az ingatlan tulajdonos?
Ha valaki, valamilyen okból visszalép (Pl. kiderül hogy az ő telepítési költségei olyan magasak lesznek amit nem tud vállalni) még a beruházás megkezdése előtt de a szerződés aláírása után, akkor ennek milyen anyagi vonzatai lesznek?
A telepítés előtti kérdések, választási lehetőségek
Hogyan tudom előzetesen felmérni az igényeimet, lehetőségeimet a telepítésre?
Van-e mód a szennyvíztisztító berendezés elhelyezését célzó tervezői illetve kivitelezői egyeztetést a szándéknyilatkozat aláírása előtt elrendezni?
A kivitelezőt az önkormányzat jelöli ki? Lehet esetleg választani 2-3 cég közül?
A lakosság által fizetett összeg minden esetben egységes?A tervező, kivitelező stb.az esetlegesen felmerülő egyedi adottságok miatt, többletmunkák felmerülése esetén sem számolhat fel többletköltséget?
A brosúrában felsorolt típusok (IN DRÄN sima / plus / biobed) közül melyik választható?
Lehet -e más rendszereket választani? (nem IN DRÄN, hanem másfajta egyedi tisztító)
Lehetséges-e hogy két technológia közül választhat mindenki, amelyket párhuzamosan működtet a falu – e program keretén belül?
Mi az elképzelése azokkal az ingatlanokkal kapcsolatban amelyek fekvésük, méretük miatt alkalmatlanok a berendezések elhelyezésére?
Milyen szempontok alapján írják ki a pályázatot?
Lehet-e úgy informált, felelős döntést hozni, hogy az egy javasolt technológiáról főleg marketing információk vannak, a különböző elterjedt változatokról való részletes tapasztalati összehasonlítás helyett?
Melyik a 3 legelterjedtebb biológia kistisztító Magyarországon? Milyen arányban?
A beüzemelés utáni helyzetet tisztázni kívánó kérdések
Az áramfogyasztás-mentes rendszerről mit lehet tudni, hogyan működik? (ha ténylegesen van ilyen)
Az áramot is fogyasztó berendezésnek milyen fogyasztói vannak (mekkore a teljesítményük) és mennyi üzemórát dolgoznak naponta? Mennyi a várható átlagos napi villamosenergia-fogyasztás?
A munkálatok előtt és után milyen tereprendezésre számítsunk?Ki végzi azt? Mi tartozik bele?(fakivágás, gallyazás, bejárási terep
Igényli-e a víztisztító berendezés a háztartásokban környezetkímélő vegyszerek használatát?
A kifolyó víz minőségét (szikkasztandó víz) ellenőrzi-e valaki? Ki? Mikor? Hányszor?Mennyiért?
Arra területre, ahol a szikkasztás történik mi telepíthető,ültethető építhető?Mennyire lazítja a talaj szerkezetét? Az udvar használatát mennyire változtatja meg?
Minimum milyen méretű meglévő szennyvíztárolóba fér el egy 4 fős család tároló tartálya?
Ahol már telepítették, ott panaszkodnak -e a szagra nagy melegben?
Pontosan mi alapján állapítják meg hogy üzemszerűen használom -e a berendezést?
Mit kell változtatnom a vegyszerhasználati szokásaimon annak érdekében, hogy ne öljem meg a tisztító baktériumokat?
Ha az átlagos magyar vízfogyasztás 95l/fő/ nap, akkor a 130l/nap kapacitású kazettákból jellemzően hányat terveznek beépíteni házanként?
Az oxigén beszívást szolgáló kémény áthalad-e a ház fütőtt terén?
Az önkormányzat hogy kívánja gyakorolni az üzemeltetési kötelezettségét, ellenőrzési jogait? Hogy kívánja biztosítani azokat a biológiailag lebomló mosó-mosogató-fertőtlenítő szereket ami az optimális üzemeltetés feltétele?

Az alábbi kérdés-felelet a Máriahalmiak zárt facebook csoportjának egyik bejegyzése alatt található, eddig ez az egyetlen ilyen információs forrás

A kérdések és válaszok nem a szerző saját kérdései és válaszai, azokat csak ide másolta az Önkormányzat különböző megnyilatkozásaiból

A tulajdonosi nyilatkozat aláírásával a pályázathoz való csatlakozáson túl a konkrét technológiát is kiválasztottnak vesszük?

Maga a pályázat csak az egyedi tisztítót köti ki. Az általunk bemutatott rendszert a lakosság megnyugtatására tettük közzé, mivel az elmúlt próbálkozások alkalmával az egyik legnagyobb ellenállást az eleveniszapos rendszerek (Únyon is ilyenek kerülnek telepítésre) fokozott gondozási igénye, illetve a berendezésnél használható anyagok listájának jelentős beszűkülése okozta.A jelen rendszer viszont teljes mértékben toleráns a háztartásban használt anyagokra, mivel a szennyvíz tisztítását végző baktériumok nem a szennyvíz fogadó tartályban vannak, hanem az utána lévő szikkasztó mező elemeként lettek elhelyezve. Így a felhasznált anyagok hígulása már a tartályban megtörténik, és a baktérium telepet már nem károsítják (természetesen ésszerű határokon belül).

Az internet egy céget hozott fel nekem mikor beírtam a technológia nevét. Ha jól értem egy településen van már sok ilyen tisztító. ( jó lenne menézni a helyi tapasztalatokat, de Baja környékén van… :–)Újságcikket, vagy egyéb konkrét tapasztalat megosztást én nem találtam. Jó lenne ha közzétennél ilyeneket, ha ti több települési program tapasztalatai alapján meggyőződtetek a rendszer működőképességéről.

A cég által telepített berendezések jellemzően Pécs környékén vannak, és amennyiben megbízol a Képviselő testület tagjainak ítélőképességében, és elhiszed Nekünk, hogy a helyszíni bejárások során látottak, valamint a települések vezetőivel folytatott megbeszélések során a technológia számunkra bizonyított. Ezért találtuk érdemesnek arra, hogy a lakosság elé tárjuk.

Az is öröm lenne, ha mellékelnéd az együttműködési szerződést, mert én nem láttam még.

Egy modul havi 3,5 m3 vizet tisztít, ha jól értem. Tehát aki havonta ennél több vizet szokott fogyasztani, annak több modul kell… A költségbecslésnél hány modullal számoltatok?

Úgy vélem, hogy a Te helyzeted eléggé speciális, így nem beszélhetünk Rólad, és az ingatlanaidról általánosságban. Azoknak akiknek több ingatlana van, illetve olyan létesítményt üzemeltet, ahol nagyobb kapacitású berendezésre lesz szükség, azt a szakemberek bevonásával fogjuk külön egyeztetés keretében felkeresni, és tisztázni.

A havi 500ft és az évi 6e karbantartási költség mit fedez? Én a 15 évvel ezelőtti ismereteim alapján, azt gondolom, hogy a helyi kistisztítók a legjobb megoldások. Régen is több cég ajánlott rendszereket, de már nem követem, hogy elterjedt e valamelyik.

Az évi 6 ezer forint elegendő az ingatlanonkénti havi időszakos felülvizsgálatra, valamint a tervek szerint belefér az évenkénti szippantás.

Ingatlanhitelem van, illetve CSOK-ot vettem igénybe. Jelentkezhetem-e a pályázatra?

Részt vehet az is, akinek az ingatlanán hitel van, vagy a CSOK-ot vett igénybe.

Mennyi gondozást igényel a rendszer?

A rendszer gondozásmentes, a fenntartó ( önkormányzat ) havonta ellenőrzi a rendszert és szükség esetén intézkedik a szennyvíziszap elszállításáról ( 1-2 évente 1 m3 ).